2017 CITC Graduating Apprentice & industry encouragement awards

The ACT Regional Building and Construction Industry Training Council (CITC) held its 15th Outstanding Graduating Apprentice and Industry Encouragement Awards at Thoroughbred Park, Lyneham on Friday 4 August 2017.

The Executive Director, Mr Vince Ball, reminded the audience of over 350 guests the enormous contribution the Construction industry plays in not only the local economy but also in its contribution to youth, young people and the general community. He also reminded Apprentices and their families of the contribution by the CITC on quality training and professional development for the construction industry.

Once again, this major event provided the opportunity of sharing some of the successes of the industry and recognises that in today’s climate it is extremely important and fitting that we recognise and reward outstanding performances by local graduating construction industry apprentices.

This 15th Anniversary of the Awards provided the CITC with an opportunity to acknowledge a number of previous Outstanding Apprentices including Mr Lee O’Sullivan, the first winner of this prestigious event and also the industry’s 2 former Outstanding women Apprentices Elissa Pirota and Michelle Tifan.

The CITC would like to congratulate all Apprentices and also thank all our Sponsors and Supports for making this Event possible.

joint winners Todd Jamieson and Luke Wainman with Ms Bec Cody MLA and Mr Bill Cleary OAM, Chair CITC
ACT’s 2017 Outstanding Graduating Apprentices and Industry Encouragement Award winners

OUTSTANDING APPRENTICES

CITC Outstanding Apprentices

Luke Wainman                            

Todd Jamieson

Meritorious (Cabinet Making)

Brooke Heidke

Meritorious (Carpentry) 

Andrew Bowman

Meritorious (Carpentry) 

Mitchell Thomas Lonergan  

Painting & Decorating

Dominique Sutherland-Rees

Bricklaying

Anthony Fabbo

Plumbing

Daniel Tebbutt

Civil Construction Diesel Mechanic

Todd Jamieson

Civil Construction – Plant Operations

James Benivento                

Cabinet Making

Louisa Hou

Electrical

Tiana Collins

Landscaping

Matthew Reid

Wall & Floor Tiling

Nathan Beaumont

Carpentry

Luke Wainman

Metals Engineering/Light Manufacturing

Ben Howard

Metals Engineering/Heavy Manufacturing

Sam Freebody

Glass and Glazing

Josh Wellsmore

Heating, Ventilation & Air Conditioning

Kobi Cumberland

Refrigeration

 Cooper Lee

Wall & Ceiling Lining

Max Oreskovic

Woman in a Non-Traditional Trade

Tiana Collins

 

OUTSTANDING APPRENTICES CERTIFICATE OF EXCELLENCE AWARDS

Heating, Ventilation & Air Conditioning

Matthew Anderson

Electrical

Matthew Atkins

Carpentry

Jack Brown

Bricklaying

Paul Calbert

Electrical

Michael Coomber

Carpentry

Bennett Cruikshank

Electrical

Shaun Grainger

Carpentry

Isaac Hamad

Carpentry

Rowan Hennessy

Cabinet Making

Connor Turner


ENCOURAGEMENT AWARDS

Electrical

Kiah Marshall

Carpentry

Benjamin Sheard (Indigenous)  

Carpentry

Rachel Ross

Bricklaying

Aaron Lamont

Bricklaying

Brandon Duncan

Plumbing

Casey Barnes

Carpentry

Neil Ingram (Indigenous)

Bricklaying

Luke Barratt

Join our mailing list today

Close Menu